Evanescence -yhtyeen Japanin kiertue sisältää kuusi keikkaa Japanissa ensi vuoden tammi-helmikuussa. Bändi tulee esiintymään mm. Tokiossa ja Osakassa. Evanescence on hiljattain paljastanut, että se antaa Paul Fedorin kuvata bändin musiikkivideon kappaleesta “Lithium”. Fedor on tehnyt töitä myös Deftones-, Alice In Chains- ja Adema-yhteille. Tuleva musiikkivideo on jo toinen, jonka Evanescence tekee tuoreimman albuminsa, “The Open Door”, kappaleista.
Bändin viimeisin albumi, jonka nimi on siis “The Open Door”, myi yli 447 000 kappaletta USA:ssa julkaisun jälkeisen viikon aikana — levy kipusi The Billboard 200 -listan kärkeen.
Metallimusiikki.netin Pete julkaisi tämän artikkelin. Selaat juuri osion Metallimusiikki sisälle ahdettuja julkaisuja. Juttu liittyy tavalla tai toisella bändiin tai bändeihin evanescence. Klikkaamalla bändin nimeä saat avattua muutkin siihen kytketyt kirjoitukset.