Kotimainen Ghost Brigade julkaisee seuraajan syksyllä 2007 ilmestyneelle debyyttialbumilleen “Guided by Fire” tulevana syksynä. Uuden albumin nimi on “Isolation Songs” ja se ilmestyy täällä Euroopassa 3. elokuuta. Saman kuukauden 25. päivä pitkäsoitto rantautuu Yhdysvaltoihin. Levyn julkaisun hoitaa metallimusiikille omistautunut Season Of Mist Records. Ghost Brigaden kitaristi Wille Naukkarinen kommentoi yhtyeen olevan erittäin ylpeä uutukaisestaan. Albumin laittaminen valmiiksi oli kovan työn tulos, sillä jo biisien kirjoittaminen vei lähes parin vuoden päivät. “Isolation Songs” on kitaristin oma henkilökohtainen suosikkialbumi. Uuden albumin kappalelistaa tai sen kansikuvaa ei ole vielä julkistettu.
Ghost Brigaden kööri ilmoitti viime viikolla siirtyvänsä keikkailemaan Suomen rajojen sisällä. Yhtye on marraskuussa tukibändinä God Is An Astronaut -nimiselle rytmiryhmälle, joka aikoo soittaa kolme keikkaa Suomessa marraskuun alussa. Keikat sijoittuvat Helsinkiin, Tampereelle ja Ghost Brigaden kotikaupunkina olevaan Jyväskylään. Metallimiehet uutisoivat keikkakataloginsa päivittymisestä edellisen kerran huhtikuun lopussa, jolloin kerrottiin Brutal Assault Festivalin keikan varmistumisesta. Tsekissä elokuun alussa järjestettävä metallimusiikkifestivaali marssittaa esiintymislavalle myös mm. Opethin, Immortalin ja Fear Factoryn.
Metallimusiikki.netin Pete julkaisi tämän artikkelin. Selaat juuri osion Metallimusiikki sisälle ahdettuja julkaisuja. Juttu liittyy tavalla tai toisella bändiin tai bändeihin ghost brigade. Klikkaamalla bändin nimeä saat avattua muutkin siihen kytketyt kirjoitukset.