Liput amerikkalaisen Metallica -bändin keikoille Ruotsissa ja Norjassa on myyty loppuun alle 90 minuutissa. Metallica soittaa Tukholman Stadionilla heinäkuun 12. päivä ja 10. päivä samaa kuukautta Oslon Valle Hovin Stadionilla. Tapahtumien liput laskettiin myyntiin 26. päivä — liput loppuivat puolessatoista tunnissa. Metallica käy soittamassa myös Helsingissä, Olympiastadionilla, heinäkuun 15. päivä.
Metallica aikoo julkaista uusimman studioalbuminsa tämän vuoden lopussa. Uudella albumilla ei ole vielä nimeä. Albumin tuottaa Rick Rubin. Rubin on uransa aikana tehnyt töitä tuottajan hommissa mm. sellaisille bändeille kuin Beastie Boys, Red Hot Chili Peppers, Slipknot, Johnny Cash ja Slayer.
Bändin tällä hetkellä tuorein albumi on “St. Anger”, joka julkaistiin vuoden 2003 kesäkuussa. Levy sisältää 11 biisiä, joista yksi on albumin nimikkokappale. Soittoaikaa rykäisylle kertyy hieman yli 75 minuuttia. Kiekosta on julkaistu normaalin CD-version lisäksi erikoispainos, minkä mukana tulee DVD-levy.
Metallimusiikki.netin Pete julkaisi tämän artikkelin. Tämän kirjoituksen leipätekstissä on yhteensä noin 0 sanaa. Selaat juuri osion Metallimusiikki sisälle ahdettuja julkaisuja. Juttu liittyy tavalla tai toisella bändiin tai bändeihin metallica. Klikkaamalla bändin nimeä saat avattua muutkin siihen kytketyt kirjoitukset.