The Soulless: "Isolated".
- Julkaistiin .
- Luettu 968 kertaa
- Bändit: the soulless
Julkaistaan 16.5.2011
Englantilainen melodeathia tekevä The Soulless laittoi maanantaina ilmoille tiedon, että “Isolated”-albumin voi tilata ennakkoon levy-yhtiö Earache Recordsin nettikaupasta. Albumi tullaan julkaisemaan Euroopan markkinoilla maanantaina 16. toukokuuta ja kesäkuun seitsemäntenä Pohjois-Amerikassa. The Soulless tunnettiin aikaisemmin sanahirviönä Ignominious Incarceration, jonka nimissä se julkaisi vuonna 2009 yhden ainokaisen albumin: “Of Winter Born” -levyn. Sillä kuullaan sekoitus ruotsalaistyylistä melodisuutta, vanhan koulukunnan death metal -riffittelyä ja modernia, teknistä taiturointia. The Soulless ja sen edeltäjä hankkivat keikkakokemusta kiertämällä keikkalavoja yhdessä Cryptopsyn, Bring Me The Horizonin ja Bleed from Withinin kanssa. Ohessa näkyvän kansitaiteen “Isolated”-albumille toteutti Ryohei Hase. Samaa graafikkoa yhtye käytti myös edeltäneen yhtyeen albumin kuvittajana.
“Isolated”-albumin kappaleet:
- Unaltered
- The Path
- Earthbound
- 13th Morning
- New Perspective
- Clones
- Revelation
- Our Return
- Unite Us
- You Are Nothing To Me
- Without Heart
The Soullesin laulajan mukaan kuvassa näkyvä henkilö edustaa yhteiskunnasta ulos heitettyä miestä, joka on eristäytynyt. Näin albumin nimi ja biisien sanoituksissa esiintyvät teemat sekä oheinen kuva on saatu linkitettyä keskenään. Vokalisti kertoo yhtyeen olevan erittäin tyytyväinen kuvan synkkiin värivalintoihin ja tunnelmaan.
The Soulless on:
- Andy Wardle (laulu)
- Steve Brown (kitara)
- Kristan Dawson (kitara)
- Chris Ball (basso)
- Dan Wilding (rummut)
“Of Winter Born” jäi bändin edeltäjän, Ignominious Incarcerationin, ensimmäiseksi ja viimeiseksi albumiksi. Bändi vaihtoi nimensä nykyiseen muottiin syyskuussa 2010 ja perusteli manööveriä sillä, että The Soulless on helpompi lausua ja muistaa. Nimi on samalla synkkä ja särmikäs.
Tietoa julkaisusta
Metallimusiikki.netin Pete julkaisi tämän artikkelin. Selaat juuri osion Metallimusiikki sisälle ahdettuja julkaisuja. Juttu liittyy tavalla tai toisella bändiin tai bändeihin the soulless. Klikkaamalla bändin nimeä saat avattua muutkin siihen kytketyt kirjoitukset.