Metallimusiikki.net

Huomioi, että tämä on sivu 107 yhteensä 490 sivusta. Sivuston etusivulla on tuoreimmat julkaisut.

Cradle Of Filth julkaisee "Evermore Darkly..." -minialbumin.

  • Julkaistiin keskiviikkona 17.08.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 2015 kertaa
  • Bändit:

Englantilainen Cradle Of Filth (www.theorderofthedragon.com) uutisoi julkaisevansa Peaceville Recordsin avittamana CD:n ja DVD:n, minialbumin, 10. lokakuuta 2011. Seuraaja viime vuotiselle "Darkly, Darkly, Venus Aversa" -kiekolle sai nimekseen "Evermore Darkly…" ja sen soittolistalla kuullaan sekä uusien biisien lisäksi eräitä harvinaisuuksiksi kutsuttuja biisejä. Levyn mukana tulee pitkähkö dokumenttielokuva, sekä tasan kymmenen tämän vuoden Graspop Metal Meeting -festivaalin konsertista nauhoitettua biisiä. Minialbumin muassa on myös musiikkivideo biisiin "Lilith Immaculate". Tuliterää musiikillista antia levyllä on kappale "Thank Your Lucky Stars", sekä remix-versio kipaleesta "Forgive Me Father", jonka loihti Anthrax-yhtyeen Rob C.

Lue koko julkaisu…

Primordialin vokalistilta hävisi ääni.

  • Julkaistiin tiistaina 16.08.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 1255 kertaa
  • Bändit:

Irkkumetallibändi Primordial (www.primordialweb.com) pahoittelee Britanniassa viikonloppuna tehdyn keikan aikana ilmennyttä inhimillistä ongelmaa. Primordialin vokalisti Alan Averill pyytää paikalle saapuneilta faneiltaan anteeksi äkillistä äänenmenetystään. Bloodstock Open Airissa esiintyessään vokalisti menetti kuin kirkkaalta taivaalta kyvyn laulaa ja puhua. Omien sanojensa mukaan vain parissa sekunnissa hänen äänensä hävisi siihen malliin, että vain kuiskaaminen onnistui. Sunnuntaisen festivaalikeikan aikana fanit osallistuivat yleisön seasta biisien säestämiseen. Primordial kiittääkin paikalle saapunutta yleisöä tuesta ja ymmärryksestä. Bändi soittaa myöhemmin elokuussa Saksan Summer Breezessä ja sitten Norjassa Hole In The Sky -festivaalissa. Lokakuun lopussa Primordial nähdään Oulussa ja Helsingissä.

Lue koko julkaisu…

Fear of Domination julkaisee singlen.

  • Julkaistiin tiistaina 16.08.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 1930 kertaa
  • Bändit:

Fear of Domination (www.fearofdomination.com) julkaisee uuden singlen "Tool of God" 22. elokuuta tulevalta albumiltaan, joka sai nimekseen "Create. Humiliate. Exterminate." Albumi julkaistaan syksyn aikana 2011 Osasto-A Recordsille. Singleksi valittu biisi kertoo pyrofiliasta sekä itsensä puhdistamisesta kaikesta ruumiillisesta taakasta. Tarinan hahmo haluaa puhdistaa maailman syntiset, ja pelastuakseen heidän tulee antaa liekkien puhdistaa heidät. "Tool of God" edustaa tulevaa levyä Fear of Dominationille ominaisen loistavasti tarjoillen monimuotosta ja raivolla jyräävää industriaalimetallia. Verrattuna edelliseen singlejulkaisuun, "Tool of God" antaa helpommin lähestyttävän kokemuksen sekä varmasti avautuu laajemmallekin yleisölle helpommin.

Lue koko julkaisu…

Dragonlandilta albumi loppuvuodesta.

  • Julkaistiin maanantaina 15.08.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 874 kertaa
  • Bändit:

Sinfonista power metallia tekevä Dragonland tiedottaa heinäkuussa rumpujen nauhoittamisella käynnistyneen albumin purkitusprosessin päättyneen. Ruotsalaisten viides levy tullaan julkaisemaan loppuvuodesta 2011 ellei yllättäviä ongelmia ilmene. Yhtyeen mukaan kunnianhimoisen äänitysruljanssin johdosta albumia päädyttiin nauhoittamaan useassa eri studiossa. Miksaajana toimi tanskalainen Jacob Hansen miehen omassa Hansen-studiossa. Lopputulos on tusinan verran raitoja sisältävä kiekko, joita yhdistää syvällinen ja emotionaalinen tarina. Teos jatkaa siitä, johon Dragonland kuuntelijansa yhdeksän vuotta sitten jätti "Holy War" -albumillaan. Voimametallibändi käyttää nimettömän albuminsa julkaisemisen hoitavan saksalainen AFM Records. Teoksella vierailee Fred Johansson.

Lue koko julkaisu…

Biohazard: "Reborn In Defiance".

  • Julkaistiin maanantaina 15.08.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 1134 kertaa
  • Bändit:

Julkaistaan 23.9.2011Musta pohjaväri, jota vasten biologista myrkyn vaaraa merkitsevä symboli hohtavaa pilvitaivasta vasten. Yläosassa lukee Biohazard ja alaosassa "Reborn In Defiance".

Yhdysvaltalainen hevimetallia ja hardcorea kilkattava Biohazard (www.biohazard.com) saattaa syyskuussa esiin uransa kymmenennen albumin. Oheisella kansitaiteella koristeltu kiekko on asetettu julkaistavaksi Saksassa 23.9. ja kolmea päivää myöhemmin muualla Euroopan alueella nimellä "Reborn In Defiance". Teos on seuraaja vuonna 2005 esiin tuodulle "Means to an End" -albumille. Uudella albumilla kuullaan pitkästä aikaa Biohazardia sen alkuperäisellä kokoonpanolla — edellisen kerran näin ole vuonna 1994. Toisaalta metallibändin originaaliremmi ei kestänyt kuin tämän levyn verran, sillä vokalistina ja basistina toiminut Evan Seinfeld erosi yhtyeestä kesäkuussa pian levyn luomisprosessin jälkeen.

Lue koko julkaisu…

Misfits: "The Devil's Rain".

  • Julkaistiin sunnuntaina 14.08.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 1567 kertaa
  • Bändit:

Julkaistaan lokakuussaPiirroshahmona pääkallo-olento, joka pukeutunut mustaan kaapuun ja joka seisoo liekkimeren edessä. Kuvan alaosassa Misfitsin logo.

Yhdysvaltalainen horror punkin ja hard rockin veteraani Misfits (www.misfits.com) aikoo julkaista syys–lokakuussa 2011 uuden studioalbumin, nimeltään "The Devil’s Rain". Kauhua ja sci-fi-meininkiä yhdistelevä pitkäsoitto sisältää yhteensä 16 biisiä, jotka Ed Stasium tuotti. Stasium on urallaan tuottanut muun muassa Misfitsin vuoden 1999 julkaisun "Famous Monsters" ja Ramonesin levyjä. Ohessa näkyvän kansitaiteen toteutti Arthur Suydam. Mies kuvitti myös albumin takapuolen. Pitkäsoitto paketoidaan LP-kuorta imitoivaan CD-kokoiseen pakettiin, jota koristamaan laitetaan Mick Rockin ottamaa kuvamateriaalia. Bändiltä ilmestyi albumin ensimmäinen singlelevy "Land Of The Dead" loppuvuodesta 2009. Sen ja vuoden 2010 aikana ryhmä juhlisti 30-vuotista taivaltaan.

Lue koko julkaisu…

Pagan Rites: "Preachers from Hell".

  • Julkaistiin sunnuntaina 14.08.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 1145 kertaa
  • Bändit:

Kuvassa MCD:n etukansiMusta taustaväri ja sen päällä violetilla Pagan Ritesin logo ja alaosassa "Preachers From Hell" -albumin nimi. Kuvan keskellä koristeltu pentagrammi.

Ruotsalainen black metal -yhtye Pagan Rites tiedottaa julkaisevansa myöhemmin kuluvana vuonna viidestä biisistä koostuvan MCD-levyn Unexploded Recordsin kautta. Teokselle ei ole tähän mennessä annettu julkaisupäivämäärää. Äskettäin rumpalinsa vaihtanut metallibändi kutsuu minialbumiaan nimellä "Preachers from Hell". Se nauhoitettiin Ruotsin Varbergin pitäjässä sijaitsevan Sonic Train Studion tiloissa yhdessä Stefan Karlssonin kanssa. Opuksen masteroi maankuulu Andy La Rockque. Vuodesta 1992 lähtien metallia levttänyt yhtye latasi alkuvuodesta tulevan MCD-levynsä kappaleita kuunneltavaksi MySpace-sivuilleen. Kuunneltavana on myös bändin vanhempaa tuotantoa.

Lue koko julkaisu…

Tarja Turuselta uusi bändi: Harus.

  • Julkaistiin lauantaina 13.08.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 1443 kertaa
  • Bändit:

Soolouralle siirtynyt Tarja Turunen kertoi eilen uuden musiikillisen ryhmänsä nimen. Bändin nimeä ei haluttu kertoa ennen kuin se oli tradition mukaan kastettu kuten vastasyntyneen lapsen kohdalla on Suomessa tapana tehdä. Harus-niminen yhtye sai alkunsa jo vuonna 2006. Nyt on tullut aika esitellä bändi maailmalle. Harus on suomenkielinen termi, jolla viitataan laivan mastoa tukevaa köyttä tai narua. Tämän nimen Turunen kertoo olevan osuva, sillä bändissä on neljä tasavertaista jäsentä, neljä erilaista taustaa, joilla sidotaan moderni, kokeellinen ja klassinen musiikki yhteen. Aikaisemmin huhtikuussa Turunen julkaisi soolouransa viimeisimmän singlelevyn, nimeltään "Underneath", joka sisältää kolme biisi. Vain digitaalisesti julkaistu single tarjoaa kuunneltavaksi kaksi aikaisemmin julkaisematonta tulkintaa balladimaisesta "Underneath"-kappaleesta, sekä espanjaksi lauletun biisin, joka ei sisälly Tarjan aikaisemmin ilmestyneelle albumille.

Lue koko julkaisu…

Svarttjern: "Towards The Ultimate".

  • Julkaistiin lauantaina 13.08.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 755 kertaa
  • Bändit:

Julkaistaan 27.9.2011Valkoinen pohjaväri, jonka päällä mustaa rönsyilevää kiharakuviointia. Levy kuuluu Svarttjernille.

Kahden miehen black metal -projektina toimintansa aloittanut Svarttjern (www.thesvarttjerncult.com) paljasti perjantaina julkaisevansa Euroopassa uuden albumin 27. syyskuuta ja Pohjois-Amerikan markkinoilla kuukautta myöhemmin. CD:nä ja vinyylipainoksena ilmestyvä äänite on nimeltään "Towards The Ultimate". Sen sisältämät kappaleet nauhoitettiin viime vuoden varrella. Heinäkuussa 2010 kiekon kitarat ja bassoraidat oli jo purkitettu, syyskuussa muut ääniraidat. Bändiläiset pyrkivät alkuperäisten suunnitelmiensa valossa julkaisemaan tämän kiekon loppuvuodesta 2010. Syytä viivästykselle ei ole kerrottu. Teokselle valmistettiin yhteensä yhdeksän biisiä. Norjalaiset eivät ole vielä paljasteneet levyn lopullista kappalelistaa. Albumin tuo kauppoihin Agonia Records.

Lue koko julkaisu…

"Olemme maksaneet yli 100 miljoonaa", Spotify toteaa.

  • Julkaistiin perjantaina 12.08.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 995 kertaa

Musiikkipalvelu Spotify esitti keskiviikkona oman mielipiteensä Century Media Recordsin päätökselle vetää musiikkinsa pois Spotifyn soittolistoilta. Century Media perusteli päätöstään sillä, että levy-yhtiön on ajettava artistiensa etua. Nyt Digital Music Newsiin tiedotteen julkaissut Spotify toteaa olevansa pahoillaan Century Median päätöksestä ja muistuttaa samalla olevansa yksi maailman suurimpia musiikkikirjastoja tässä maailmassa. Biisejä sen valikoimasta löytyy yli 15 miljoonaa kappaletta. Nettipalvelu muistuttaa myös olevansa omistautunut siihen, että sen käyttäjät voisivat saada mahdollisimman laajan musiikkivalikoiman ulottuvilleen.

Lue koko julkaisu…