Metallimusiikki.net

Huomioi, että tämä on sivu 303 yhteensä 490 sivusta. Sivuston etusivulla on tuoreimmat julkaisut.

Burning Point: "Empyre".

  • Julkaistiin maanantaina 22.09.2008.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 3075 kertaa
  • Bändit:

4. albumi tulossaBurning Pointin promovalokuva, jossa bändin jäseniä näkyy olevan viisi kappaletta. Heistä valtaosa on pukeutunut mustiin vaatteisiin ja osalla pitkät hiukset. Kaikki ovat miehiä. Keskimmäisellä hepulla kourassa valkoinen kitara. Tausta on musta ja alaosas

Oululainen power metal -yhtye Burning Point (www.burningpoint.net) kertoo kutsuvansa uutta albumiaan nimellä "Empyre". Se on jo neljäs Burning Pointin albumi. Kiekko sisältää yhteensä 17 biisiä, joista 11 on aivan uusia värssyjä ja loput kappaleista ovat joko uusittuja versioita debyyttialbumin kappaleista sekä cover-versioita. Albumi on tarkoitus julkaista vielä kuluvan vuoden aikana Metal Heavenin julkaisemana. Uuden kiekon kansitaiteen toteutuksesta vastaa Felipe Machado Franco. Hän on aikaisemmin luonut silmänruokaa Iced Earthin, Axel Rudi Pellin ja Blaze Bayleyn julkaisuja varten.

Lue koko julkaisu…

Diabolical: "The Gallery of Bleeding Art".

  • Julkaistiin sunnuntaina 21.09.2008.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 1125 kertaa
  • Bändit:

Ilmestyy 7.11.2008Diabolicalin "The Gallery of Bleeding Art" -albumin hirviömäinen kansikuva, jossa mustaa taustaa vasten näkyy demonimaisia olentoja kärsimässä lepakkomaisen monsterin kiusatessa heitä. Kuvan yläosassa bändin logo, alaosassa albumin nimi. Kuvaa kehystää ke

Ruotsalainen death metal -yhtye Diabolical (www.diabolical.se) laskee järjestyksessä jo kolmannen studioalbuminsa ihmisten ilmoille. Uusi albumi ruttoaa nimellä "The Gallery of Bleeding Art" alkaen 7. marraskuuta. Sen julkaisee ViciSolumn Productions. Bändi julkaisi kotisivuillaan kiekon soittolistalta löytyvän "Extinction"-kappaleen. Sama biisi sisältyy myös Diabolicalin MySpace-sivujen musiikkisoittimeen. Edellisen kerran Diabolical julkaisi musiikkia vuonna 2002 "A Thousand Deaths" -nimisen pitkäsoiton muodossa.

Yhtye on toiminut vuoden 1996 loppuvaiheista asti. Bändin perusti Sverker Widgren, joka on näinäkin päivinä yhtyeen ainoa alkuperäinen jäsen.

Lue koko julkaisu…

Zonaria: "The Cancer Empire".

  • Julkaistiin sunnuntaina 21.09.2008.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 1053 kertaa
  • Bändit:

Kansi: Pär OlofssonPär Olofssonin luoma kansitaide Zonarian albumille "The Cancer Empire". Kuvassa näkyy futuristinen suurkaupunki, jossa pilvenpiirtäjiä ja kaduilla keltaista lientä täynnä olevia purkkeja, joissa ihmisiä kuin Matrix-elokuvassa.

Lokakuussa Suomeenkin saapuva ruotsalaisbändi Zonaria (www.zonaria.com) tiedottaa julkaisevansa debyyttialbumilleen seuraajan "The Cancer Empire" -nimisestä opuksesta. Levyn julkaisee Century Media Records. Uusi albumi julkaistaan Suomessa, Ruotsissa ja Unkarissa keskiviikkona 29. lokakuuta. Saksaan, Itävaltaan, Sveitsiin, Benelux-maihin ja Italiaan kiekko ilmestyy perjantaina 24.10. Espanjaan ja Portugaliin albumi julkaistaan tiistaina 28.10. ja Iso-Britanniaan, Ranskaan, Kreikkaan, Tanskaan, Norjaan ja muihin Euroopan maihin kiekko levitetään maanantaina 27.10.2008.

Albumin tuottajana toimi Fredrik Nordström hänen omassa Studio Fredmanissaan. Albumi masteroitiin Peter in de Betoun toimesta Tailor Maidin uumenissa. Pitkäsoiton kansitaiteen luonut Pär Olofsson on aikaisemmin luonut graafista aineistoa ainakin Winds Of Plaguen, Deeds Of Fleshin ja Psycropticin joukoille. Kansitaide kulkee käsikynkkää "The Cancer Empire" -albumin konseptin kanssa, jota yhtyeen vokalisti-kitaristi Simon Berglund on kuvailee sellaiseksi todelliseksi valtakunnaksi, joka levittää maailmalle valheita ja petoksen verkkoja voidakseen hallita maailmaa.

Lue koko julkaisu…

Manzana: "Babies Of Revolution".

  • Julkaistiin perjantaina 19.09.2008.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 1294 kertaa
  • Bändit:

Kaupoissa 24.9.2008"Babies Of Revolution" -albumin kansikuva. Kuvassa näkyy maalaus mustasta kissasta, jolla läpinäkyvät ötökänsiivet silässään. Kissa musta, sillä pitkä käyrä häntä ja ohuet jalat. Kissa kävelee niityllä, jossa virheää ja keltaisia kukkia. Kuvan tausta kelt

Tampereen grunge-/rock-/metal-poppoo Manzana (www.manzana.fi) julkaisee toisen albuminsa "Babies Of Revolution" syyskuun 24. päivä. Piritta ja pojat ovat keikkailleet runsaasti edeltäneen "Nothing As Whole As A Broken Heart" -albumin jälkeen. Manzana kävi myös kiertämässä Saksaa ja Sveitsiä Lovexin kanssa viime vuoden lopulla. Keikkarintamalla toimitaan aktiivisesti myös nyt ja ensimmäiset päivät voitkin käydä tarkistamassa bändin kotisivuilta ja samalla tsekata "End Of The World" -musiikkivideon jos et sitä ole vielä televisiosta bongannut!

On tullut muutoksen ja vallankumouksen aika. Rock`n`rollin jumalia on lepyteltävä, ja tehtävään on valittu Manse-rockin uutta sukupolvea edustava Manzana. Debyyttilevy "Nothing As Whole As A Broken Heart" näytti suunnan, ja samalla traditioita kunnioittavalla tiellä ollaan edelleen.

Lue koko julkaisu…

Poisonblack Suomen-kiertueelle.

  • Julkaistiin perjantaina 19.09.2008.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 1797 kertaa
  • Bändit:

Kuva: OWKinnunenPoisonblackin promovalokuva vuodelta 2008. Kuvassa Ville Laihiala ja neljä muuta muusikkomiestä seisoo vitivalkoista taustaa vasten yllään rokkarimaiset vaatteet. Kaikilla henkilöillä pitkät hiukset, osalla siniset farkut jalassa ja kaikilla mustat kengät

Kotimainen goottimetallibändi Poisonblack (www.poisonblack.com) lähtee Suomeen kiertueelle sen jälkeen kun yhtye on hoitanut kirjaamansa keikat pois alta muualla Euroopan alueella. Poisonblack on lähdössä lokakuussa Euroopan-kiertueelle Dark Tranquillityn ja Fear My Thoughtsin kanssa. Suomen-kiertue käynnistyy 21.11. ja päättyy tasan kuukautta myöhemmin. Poisonblackin, Dark Tranquillityn ja Fear My Thoughtsin kiertue kulkee nimellä "Where Death Is Most Alive Tour". Siihen ryhtymisestä bändi uutisoi jo kesäkuun lopussa. Kiertue on osa 20-vuotisen Century Media Recordsin juhlavuotta.

Lue koko julkaisu…

Shagrathin naima-aikeet naftaliiniin.

  • Julkaistiin perjantaina 19.09.2008.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 2432 kertaa
  • Bändit:

Kuvassa Dimmu BorgirKuusi Dimmu Borgir -bändin miesjäsentä seisoo harmahtavassa ja tummasävyisessä valokuvassa elottomie lehtien päällä. Keskimmäisenä Shagrath, joka irvistelee. Miehillä kalpeat kasvot, mustat vaatteet, niittivarusteita. Taustalla erittäin koristeellinen ylö

Norjalaisen Dimmu Borgir (www.dimmu-borgir.com) -yhtyeen keulahahmo, jonka oli tarkoitus mennä naimisiin näyttelijä Nicolas Cagen entisen naisystävän kanssa, on joutunut aikataulullisten syiden takia lykkäämään hääpäivää. Avioliiton satamaan seilaaminen on Shagrathin norjalaiselle VG-lehdelle antamassa kommentissa laitettu naftaliiniin ennalta määräämättömäksi ajaksi. Stian Tomt Thoresenin, eli Shagrathin, oli tarkoitus käydä avioitumassa 41-vuotiaan Christina Fultonin kanssa huomenna 20. päivä kuluvaa kuukautta. Hääseremoniaa oli tarkoitus veittää Norjan Prekestolenissa. Pyhän liiton solminen kristittyjen jumalan, black metal -bändin keulahahmon ja yksinhuoltajaäidin välillä peruttiin Shagrathin mukaan kiireiden takia.

Lue koko julkaisu…

Pinja Haikala Dark The Sunsiin.

  • Julkaistiin torstaina 18.09.2008.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 2307 kertaa
  • Bändit:

Jyväskyläläinen melodista metallia soittava Dark The Suns (www.darkthesuns.com) tiedottaa löytäneensä uuden kosketinsoittajan, nimeltään Pinja Haikala, joka tulee soittamaan bändin kanssa ensimmäistä kertaa lokakuun 8. päivä bändin kotikaupungissa sijaitsevassa Ilokivessä. Ryhmässä aikaisemmin kosketinsoittajan virkaa hoitanut Juha Kokkonen erosi bändistä 12.9. koettuaan, ettei hänellä ole enää riittävästi aikaa Dark The Sunsia varten.

Yhtye uutisoi kesäkuun puolen välin paikkeilla yhtyeen rumpalina toimineen Markuksen eronneen bändistä ja että hänet korvattiin Eino Kauppilalla. Kauppila soitti ensimmäistä kertaa uuden bändinsä kanssa kesäkuussa Lapualla vietetyssä Välipuistorockissa. Kesäkuussa bändi tiedotti myös aikovansa ryhtyä elokuussa kirjoittamaan uutta musiikkimateriaalia. Firebox Recordsin kautta on tarkoitus julkaista lokakuussa uutta ääni-ilakointia sisältävä "The Dead End" -single.

Lue koko julkaisu…

Finland Under Attack lokakuussa.

Kuvassa Pantheon IPantheon I -nimisen oslolaisbändin miehistö seisoo hämärässä ulkoilmassa nuotitulen ympärillä. Bändin kokoonpanoon kuuluu neljä pitkähiuksista miestä ja yksi mustiin pukeutunut nainen.

Lokakuu on näillä näkymin vuoden norjalaisin kuukausi Suomessa. Alkukuukausi on omistettu Pantheon I (www.pantheon-i.com) –yhtyeen kiertueelle yhdessä suomalaisten Enochian Crescentin ja Coprolithin kanssa.

Pantheon I on yhtyeenä vielä varsin tuntematon Suomessa, mutta moni saattaa innostua siitä, että yhtyeen riveissä lymyilee legendaarisen 1349-yhtyeen jäseniä. Erikoisen yhtyeestä tekee myös erityinen soitinvalinta. Sello antaa paljon syvyyttä itse musiikkiin ja luo mahtipontisen tunnelman.

Lue koko julkaisu…

Kuuntele Ra:n uusi single "Mä tiedän".

  • Julkaistiin torstaina 18.09.2008.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 1527 kertaa
  • Bändit:

Ra on trioRa-bändin kolme nuorta poikaa seisovat vieretysten kivikon keskellä. Kaikilla pojilla pitkät tai puolipitkät hiuket. He ovat hoikkia, kahdella laitimmaisella mustaa vaatetta yllään. Vasemman laidan jannulla ruutukuvioitu t-paita päällään.

Ra-yhtyeen toinen singlebiisi lokakuussa julkaistavalta "Punainen virta" -albumilta on kappale nimeltä "Mä tiedän". Biisi avaa tulevan teemalevyn, josta faaraotarina lähtee käyntiin. Omien joukkojen petos ja kuninkaan nöyryytys on tapahtunut ja vallanhimoiset petturit ovat johdossa. Faaraon toinen tuleminen, käärinliinojen polttaminen ja uuden sotajoukon kokoaminen "kalmiston kansasta" on käsillä. Kostoretki voi alkaa! Kuuntele "Mä tiedän" täältä.

Ra on herättänyt runsaasti huomiota viimeaikaisilla esiintymisillään. Vaikka bändin jäsenet ovatkin vasta 12- ja 13-vuotiaita, heidän soittotaitonsa on lyönyt ällikällä arvostelijat ja epäilijät. Ra:n tuleva albumi "Punainen virta", sekä faaraohevi tulee tekemään selvää jälkeä tänä syksynä! Kaikki biisit tulevalla levyllä ovat bändin omaa käsialaa.

Lue koko julkaisu…

Mudvayne palkitsee fanejaan uuden albumin myötä.

  • Julkaistiin torstaina 18.09.2008.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 635 kertaa
  • Bändit:

Albumi ulos 19.11.Kuvassa neljä mustiin pukeutunutta mieshahmoa. He seisovat tummansinistä savuseinää vasten. Etummaisella miehellä yllään musta nahkatakki, päässään knalli ja leuassa partaa. Vasemman laidan miehellä harmaa pipo silmillä, oikean laidan jampoilla pelkistety

Amerikkalainen heavy metal -yhtye Mudvayne (www.mudvayne.com) julkaisee neljännen studioalbuminsa "The New Game" marraskuun 19. päivä. Albumin ensimmäinen singlelohkaisu "Do What You Do" jaetaan radioille ensi viikolla. Levy on tuotettu yhteistyössä yhtyeen ja tuottaja Dave Fortmanin kanssa (Slipknot, Evanescence, Simple Plan). Bändi starttaa Amerikan-kiertueensa Texasista, El Pasosta lokakuun 28. päivä.

Mudvayne lanseeraa uuden albuminsa myötä lisäpalvelun amerikkalaisille faneilleen, joka mahdollistaa keikkalipun ostamisen levyn oston yhteydessä. Jos uuden albumin ennakkotilaa, saa sen mukana koodin joka mahdollistaa pääsyn Mudvaynen keikalle aitiopaikoille keikkapaikasta riippumatta erittäin edulliseen hintaan. Tilatessa albumin ennakkoon mukana tulee koodi, jonka syöttämällä osoitteesta www.thealbumistheticket.com löytyvälle nettisivuille, saa lipun, jäsenyyden Mudvaynen fanclubiin, julkaisematonta videomateriaalia sekä yhden ilmaisen kappaleen tulevalta albumilta. Toiminto on tehty yhteistyössä Best Buyn ja TicketMasterin kanssa.

Lue koko julkaisu…