Huomioi, että tämä on sivu 378 yhteensä 490 sivusta. Sivuston etusivulla on tuoreimmat julkaisut.
Industrial-vaikutteista black metallia hönkivä Black Hole Generator uutisoi marssineensa studiotiloihin äänittelemään ensimmäistä pitkäsoittoaan. Albumille yhtye kertoo ristineensä nimeksi "Angstreich". Kiekosta julkaistaan LP-versio. Se tulee olemaan seuraaja bändin viime vuonna valmistamalle ja julkaisemalle MCD-kiekolle "Black Karma". Levy julkaistiin aikoinaan Ars Magna -levymerkin kautta.
Debyyttialbuminsa bändi äänittää kotikaupungissaan Norjan Bergenissä sijaitsevan Conclave Media Studioiden tiloissa, jonka toisena omistajana on Black Hole Generatorin laulaja Bjørnar E. Nilsen. Studion omistuksesta vastaa myös Enslavedin Herbrand Larsen sekä Arve Isdal.
Kuva: Tom Wahl
Norjalainen Trondheimissa majaileva Manes (www.manes.no) uutisoi aloittaneensa hiljan uuden luomuksensa äänitysvaiheen. Yhtye työskentelee verkkaiseen tahtiin eikä sillä ole vielä mielessä levyn julkaisupäivämäärää. Bändi kertoo kuitenkin, ettei tässä olla tekemässä täyspitkää albumia, vaan mahdollisesti vain EP-levyä, tai jotain muuta samankaltaista. Miehet kertovat lisäksi, että tälläkin kerralla Manes tulee toimimaan yhdessä useiden vierailevien muusikkojen kanssa luodessaan musiikkia. Uudella julkaisulla käy vierailemassa kaksikin eri laulajaa.
Manesin tuorein pitkäsoitto on "How the World Came to an End". Se julkaistiin toukokuun 7. päivä Candlelight Recordsin kautta. Kiekon kansitaiteen loi Trine Paulsen yhdessä Kim Sølven, kanssa, joka on aiemmin puuhastellut samoissa merkeissä Ulverin, Whenin, Arcturuksen, Darkthronen ja Solefaldin kanssa.
Perustettu Dorsetissa
Brittiläinen vuonna 1993 perustettu Electric Wizard tulee julkaisemaan uransa kuudennen studioalbumin, nimeltään "Witchcult Today", 12. marraskuuta Rise Above Recordsin toimesta. Yhtye äänitti albuminsa lontoolaisessa Toerag-studioissa yhdessä Liam Watsonin kanssa. Hän myös toimi kiekon tuottajana. Bändin tuorein albumi löytyy vuodelta 2004. Kiekon nimi on yksinkertaisesti "We Live". Se on tyyliltään doom metallia.
Bändi kaavailee tekevänsä ensimmäisen konserttinsa Japanissa marraskuussa, jossa suunnitelmiin kuuluu yhteensä kolmen keikan soittaminen. Yhtye on vahvistettu jo nyt esiintyjäksi ensi vuoden Roadburn Festival -tapahtumaan, mitä vietetään Hollannissa.
Perustettu vuonna 1984
Pitkän linjan black/thrash metallia soittava Necrodeath (www.necrodeath.net) -bändi ryskii jälleen kerran Euroopan alueella. Yhtye on listannut kattavan Euroopan-kiertueen, joka käynnistyy jo 18. lokakuuta. Vaikka kiertue on painottunut yhtyeen kotimmaahan, tullaan Necrodeath näkemään vielä tämän vuoden puolella mm. Romaniassa, Bulgariassa ja Norjan Oslossa.
Yhtye julkaisee 25. päivä uusimman "Dracluea"-nimisen pitkäsoittonsa Scarlet Recordsin kautta. Kiekon kansitaiteesta vastaa tunnettu ja tunnustettu taiteilija Chad Michael Ward, joka on aikaisemmin tehnyt samansuuntaisia keikkoja mm. Marilyn Mansonin, Fear Factoryn, Billy Idolin sekä Allhellujan kanssa.
Brittiläinen Die So Fluid (www.diesofluid.co.uk) julkaisee noitien, kummitusten ja muiden aaveiden juhlan kunniaksi ensimmäisen näytteen tulevalta albumiltaan. "Happy Halloween" -single on ladattavissa iTunesista maanantaina 29. lokakuuta. Tuoreen videon voi tarkistaa mm. YouTubesta, mutta voidaan jo paljastaa ettei siinä näy kurpitsoja.
Bändin laulaja Grog kertoo biisistä:
Kyse on itsensä peliin laittamisesta uuden suhteen alussa. Miten pala palalta paljastetaan vuorotellen arimpia asioita kunnes tullaan karuun sisimpään. Omat heikkoudet ja puutteet tulevat lopulta esiin ytimessä. Ja se on se Halloweenin yllätyslahja, raaka sydän verisessä käärepaperissa?
Kuva: Toni Härkönen
Kotimainen power metal -bändi Kiuas (www.kiuas.net) kertoo aikovansa tehdä jälleen historiaa, sillä kolmannen eeppisen Kiuas-albumin äänitystöiden on tarkoitus käynnistyä aivan lähiaikoina. Ryhmä tiedottaa kuluvan kuukauden alussa avaamassaan englanninkielisessä studiopäiväkirjassa harjoitelleen ja viimeistelleen viimeisten kuukausien ajan uutta musiikkimateriaalia hyvin intensiivisesti. Kitaristi Mikko Salovaaran bändi kertoo ahertaneen omassa kotistudiossaan niska limassa kuin Conan konsanaan. Levyn kappaleet ovat tässä vaiheessa demoasteisina äänitteinä valmiina. Ryhmä tiedottaa työskennelleensä tällä kerralla yhdessä Janne Joutsenniemen kanssa hioessaan uusia värssyjään. Joutsenniemi on tuttu mies kytköksistään sellaisiin bändeihin kuin Stone sekä Suburban Tribe. Hän on viime aikoina toiminut tuottajana mm. goottimetallia soittavalle Entwinelle, folk-vaikutteista metallia luovalle Ensiferumille sekä rokkiryhmä Godsplaguelle.
Keskimmäisenä Julie Kiss
Brittiläisen To-Mera (www.to-mera.com) -bändistä vast’ikään eronnut kosketinsoittaja Hugo Sheppard haluaa kommentoida eroamispäätöstään. Mies kertoo päättäneensä poistua bändistä vain ja ainoastaan sen vuoksi, että hän haluaa jatkossa keskittyä omaan musiikilliseen uraansa. Sheppard lisää olevansa kiitollisuudenvelassa Tomille, Julielle, Leelle ja Paulille, sekä faneilleen jotka ovat tulleet keikkapaikoille kannustamaan bändin esiintymistä. Näiden kahden vuoden mies kertoo olleen mahtavaa aikaa hänelle. Hugo kertoo lisäksi olevansa erittäin ylpeä siitä, että hän pääsi osallistumaan To-Meran uuden albumin tekemiseen, sillä levy kuulostaa erittäin hyvältä.
Debyyttialbumi vuodelta 2004
Tukholmalainen vanhan liiton death/thrash metallia räiskivä Demonoid (www.demonoid.se) sai hiljattain vahvistusta kokoonpanoonsa kun bändiin värvättiin black metal -bändi Dark Funeralin vokalisti Emperor Magus Caligula. Hän korvasi Demonoidista eronneen Christofer Johnssonin, joka lauloi bändin esikoisalbumilla "Riders of the Apocalypse". Kiekko julkaistiin vuonna 2004.
Bändi uutisoi nettisivuillaan olevansa äärimmäisen riemastuneessa mielentilassa saatuaan Emperor Magus Caligulan joukon jatkoksi. Yhtye odottaa kuumeisesti pääsevänsä julkaisemaan tuoretta metallimusiikkia faniensa kuultavaksi. Demonoid työstää tällä hetkellä uusia biisejä seuraavaa studioalbumiaan varten. Albumin on kaavailtu julkaistavan ensi vuonna.
Italialainen thrash metallia soittanut Hatework (www.hatework.it) manaa päättäneensä panna pillit pussiin. Yhtyeen hajoamispäätös johtuu henkilökohtaisista syistä, sillä kuluva vuosi oli bändille varsin täynnä dramaattisia muutoksia ja ongelmia henkilökohtaisella tasolla. Ryhmän jäsenet kokivat järkevimmäksi ratkaisuksi lopettaa nyt ja keskittyä jatkossa sellaisiin sivuprojekteihin kuin Wetdog ja Ul Mik sekä Longobardeath. Yhtyeen jäsenet kertovat musiikin olevan aina yksi tärkeimmistä prioriteeteista kunkin heidän elämässään, joten jäsenet tulevat varmasti toimimaan samalla alalla muissakin bändeissä. Hatework kiittää lopuksi kaikkai levy-yhtiöitä, musiikkilehtiä, promoottoreita ja ystäviään sekä tietysti fanejaan.
Gorgoth, eli Tais
Ruotsalainen Vanmakt-bändin keulahahmo Gorgothin uusi musiikkiprojekti Eerie etsii naislaulajaa ryhmän vahvistukseksi. Gorgoth (aka Tais) kertoo, että nyt kun kerran Eerie on ottanut pienimuotoisen suunnanmuutoksen musiikillisessa linjauksessaan, voisi naislaulajan hankkiminen olla paras vaihtoehto. Nainen hoitaisi lauluosuudet yhdessä Taisin kanssa. Laulajatar voi periaatteessa asua missä päin maailmaa tahansa, sillä biisit voidaan rakentaa yhdessä Internetin välityksellä.
ändin MySpace-sivuilla julkaistiin hiljattain uusi biisi, nimeltään "Silence", joka edustaa tyyliltään uusinta Eerietä. Se on bändin mukaan samaa linjaa kuin mitä esimerkiksi Theatre Of Tragedy, Paradise Lost ja Sirenia edustaa.