Metallimusiikki.net

Huomioi, että tämä on sivu 148 yhteensä 490 sivusta. Sivuston etusivulla on tuoreimmat julkaisut.

Dark Funeralilta live-DVD.

  • Julkaistiin maanantaina 10.01.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 1570 kertaa
  • Bändit:

Antikristillistä sanomaa jakava Dark Funeral (www.darkfuneral.se) lausui Hellmagazinelle antamassaan haastattelussa, jossa bändin puhemiehenä toimi kitaristi Lord Ahriman, nauhoitelleen erään viimeisimmän keikkansa DVD-levylle. Livelevylle kuvattiin yhtyeen uralla historialliseksi tapahtumaksi luettava keikka, jossa esiintyi viimeistä kertaa vokalisti Emperor Magus Caligula. Caligula, joka on oikealta nimeltään Magnus Broberg, päätti joitakin viikkoja aikaisemmin erota bändistä lopullisesti voidakseen keskittyä perhe-elämän viettämiseen. Live-DVD:n julkaisuhetkeä ei ole vielä kerrottu. Teos tullaan julkaisemaan Ahrimanin mukaan Regain Recordsin kautta kunhan teoksen viimeiset yksityiskohdat on hiottu. Viimeistelemisen jälkeen levy-yhtiön väki ehdottaa bändille julkaisuhetkeä.

Lue koko julkaisu…

Sargonilta ilmainen albumi.

  • Julkaistiin maanantaina 10.01.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 819 kertaa
  • Bändit:

Julkaistiin 8.1.2011Sargonin "In Contempt" -albumin etukannessa näkyy alakuloinen ja synkkä taivaanranta täynnä ihmisten pääkalloja. Kuvan yläosassa verenpunaisella värillä Sargonin logo.

Loppuvuodesta 2008 asti toiminut Sargon laittoi viime viikolla nettiin kuunneltavaksi koko debyyttialbuminsa. Albumi, nimeltään "In Contempt", masteroitiin Eric Koondelin toimesta Audio Refineryn tiloissa Yhdysvaltojen Floridassa. Yhtye hehkuttaa masteroijan taitoja todella erinomaisiksi. Koondel on uransa varrella muovannut myös Cynicin, Soilworkin ja Malevolent Creationin musiikkia. Sargon pyrkii albumin ilmaisversiota tarjoamalla saamaan osakseen erityisesti levy-yhtiöiden huomiota, jotta teoksen CD-versio voitaisiin julkaista mahdollisimman pian. Mikäli albumille ei löydy julkaisijaa, panamalaisen Sargonin väki aikoo printata itse CD-levyt ja myydä niitä suoraan faneille MySpace-sivujensa välityksellä.

Lue koko julkaisu…

Deranged: "Cut, Carve, Rip, Serve".

  • Julkaistiin sunnuntaina 09.01.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 890 kertaa
  • Bändit:

Ruotsalainen death metallia ja grindcorea tekevä Deranged nimesi eilen lauantaina uuden studioalbumin. Yhtye tulee julkaisemaan uransa kahdeksannen kokopitkän albumin Sevared Recordsin kautta myöhemmin kuluvana vuonna. Teos tunnetaan nimellä "Cut, Carve, Rip, Serve" ja sen soittolistalla kuullaan englanninkielisiä nimiä, kuten kappaleet "Limbless Slave" ja "Razorsharp Decapitation". Yhtyeen rumpali Rikard Wermén kertoo Derangedin olevan vielä kiireinen uutta biisiaineistoa työstäessään, mutta kappaleet on tähän mennessä ainakin pääosin ikuistettu. Ainoastaan eräitä sanoituksia ja vokalistin osuuksia pitää hioa. Rumpalin mukaan uusi Deranged-albumi tulee olemaan yhtyeen sairain ja brutaalein. Hän odottaakin kovasti kiekon ilmestymistä. Edellinen albumi ilmestyi kolme vuotta sitten.

Lue koko julkaisu…

Dark Winter Festival Karhulassa.

Lauantaina 12. helmikuuta 2011 järjestetään jo perinteeksi muodostunut Dark Winter Festival Karhulan Sammon talolla, Kotkassa. Raskaaseen musiikkiin painottuva rock-tapahtuma on suunnattu kaikenikäisille, ja sen tuotto lahjoitetaan Kymenlaakson Keskussairaalan Lastenosastojen Tuki Ry:lle. Dark Winter Festival haluaa vuonna 2011 ottaa entistä enemmän huomioon myös lapsiyleisön marssittamalla lavalle muksuheviä soittavan Moottörin Jyrinä -yhtyeen. Emma-ehdokkaanakin ollut Moottörin Jyrinä soittaa sekä omia biisejä että lainakappaleita koko perheelle sopivina käännösversioina. Moottörin Jyrinä on myös festivaalin avausesiintyjä heti iltapäivästä, tehden näin osallistumisen mahdollisimman helpoksi myös perheen pienimmille.

Lue koko julkaisu…

Achren voitti — pääsee Wackeniin.

  • Julkaistiin lauantaina 08.01.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 1038 kertaa
  • Bändit:

Skotlantilainen verimetalliksi tekemäänsä musiikkia kutsuva Achren (www.achren.com) voitti Iso-Britannian Bloodstock Open Airin vuoden 2010 Metal 2 the Masses -musiikkikilpailun. Voitosta lankesi palkinnoksi esiintymispaikka seuraavan kerran järjestettävään Wackeniin. Skottibändi tullaan siis näkemään Saksan Wackenissa järjestettävässä ulkoilmafestivaalissa sen Metal Battle -lavalla. Bändi kuvasi koko konserttinsa Bloodstockissa live-DVD:tä varten. DVD tullaan julkaisemaan jossain vaiheessa tammikuuta. Lisäksi Achren on nyt vienyt päätökseen uuden, vielä nimettömän, studioalbumin luomistyön. Teos pyritään tuomaan fanien ulottuville keväällä ennen kesäajan keikkoja.

Lue koko julkaisu…

Vomitory: "Opus Mortis VIII".

  • Julkaistiin perjantaina 07.01.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 1149 kertaa
  • Bändit:

Ruotsin Vomitory (www.vomitory.net) kertoi edellisen vuoden puolella vieneen päätökseen uuden studio-opuksen luomistyön. Albumille annettiin nimeksi "Opus Mortis VIII", koska tällaisen nimen katsottiin sopivan hyvin kuolonmetallia edustavalle kahdeksannelle luomukselle. Yhtye hehkuttaa albumin tuottajana toimineen Rikard Löfgrenin, joka myös omistaa äänityksessä käytetyn studion, tehneen erinomaista työtä ja senpä vuoksi "Opus Mortis VIII" on Vomitoryn parhaalta kuulostava albumi tähän mennessä. Bändi lupailee lisäksi, että uusi materiaali on sellaisella tavalla dynaamista ja monipuolista, jota fanit eivät ole tältä bändiltä aikaisemmin tottuneet kuulemaan. Biisejä albumi sisältää 14 kappaletta. Niistä 10 on uusia ja loput ovat bonusraitoja.

Lue koko julkaisu…

Evergrey: "Glorious Collision".

  • Julkaistiin perjantaina 07.01.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 1997 kertaa
  • Bändit:

Julkaistaan 28.2.2011"Glorious Collision" -albumin etukansi on harmaasävyinen piirros miehestä, joka on tippumassa katolta ja koettaa tarttua johonkin. Vasemmassa yläkulmassa lukee Evergreyn logo valkoisella ja oikeassa alakulmassa albumin nimi mustalla.

Ruotsalainen progemetallibändi Evergrey (www.evergrey.com) laittoi juuri nettiin katseltavaksi ensimmäisen esittelyvideon siitä, minkälaista on ollut tehdä helmikuista "Glorious Collision" -albumia. Ensimmäinen osa videostudiopäiväkirjasta tullaan laittamaan fanien katseltavaksi tänään perjantaina. Yhtye paljasti jo marraskuussa 2010 kutsuvansa uutta studiolättyä nimellä "Glorious Collision". Se julkaistaan Euroopassa ja Pohjois-Amerikan markkinoilla Steamhammerin / SPV:n välityksellä ensi kuukauden aikana. Teos saapuu ensimmäiseksi Yhdysvaltoihin ja Kanadaan 22.2., 25.2. Saksaan ja sen jälkeen muualle Eurooppaan helmikuun viimeisenä päivänä. Albumille suitsutetaan ahdetun positiivista energiaa, joka välittyy kuuntelijoille halki albumin soittolistan.

Lue koko julkaisu…

Ajattaran "Murhat"-albumi julkaistaan 2.2.2011.

  • Julkaistiin torstaina 06.01.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 2006 kertaa
  • Bändit:

Julkaistaan 2.2.2011Punamusta maalaus tai piirros jonkinlaisesta soturijoukosta, joka on kuvattu sivultapäin. Vasemmassa laidassa lukee goottilaisella fontilla ja versaalilla, valkoisella värillä Ajattaran nimi. Sen oikealle puolelle printattu "Murhat".

Kevään häikälemättömin ja luultavasti lajissaan vuoden irstain pitkäsoitto "Murhat" ilmestyy 2.2.2011. Ajattaran seitsemäs albumi pudottaa punatulkut puista ja pistää kylmäksi niin morsion kuin anopinkin. Tulevalla levyllä palataan rytinällä raskaampaan ja metallisempaan Ajattaran tuotantoon. Albumi on ennakkomyynnissä nyt. Levyn julkaisee Osasto-A Records ja sen jakelusta vastaa Playground Music. Bändi siirtyy helmikuun toisella viikolla kiertämään Suomea soittamalla seitsemän keikkaa kattavan "Murhat"-kiertueen. Helmikuun 11. päivälle varattu esiintyminen on levynjulkaisukeikka Helsingin Nosturissa. Bändin aikaisempaa tuotantoa voi kuunnella sen MySpace-sivuilla.

Lue koko julkaisu…

Witheria ja Violent Journey Records aloittivat yhteistyön.

  • Julkaistiin torstaina 06.01.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 863 kertaa
  • Bändit:

Julkaistaan 2.3.2011Hypnoottinen ja hyvin yksityiskohtainen piirros jonkinlaisesta virrasta, joka on täynnä kuplivaa ja samanlaisena toistuvaa massaa. Kuvan keskellä lukee punaisella värillä "Vanishing Order" ja sen yllä Witherian logo valkoisella.

Pääkaupunkiseutulainen Witheria (www.witheria.com) juhli vuonna 2010 kymmenvuotista taivaltaan ja nauhoitti kolmannen täyslaidallisensa Klaukkalan D-Studiolla. Bändi on luottanut omaan thrash-painotteiseen tyyliinsä alusta pitäen, tuoden soppaansa vaikutteita niin perinteisestä heavysta kuin death- ja black metallistakin. Tuore kolmas levy esittelee jo vakiintuneen kokoonpanon, joka on läksynsä tehnyt! Äijät vaikuttavat myös Nowenissa, Spirit Diseasessa, Sorrowedissa ja The Scourgerissa.

Uutukainen tottelee nimeä "Vanishing Order" ja se sukeltaa entistä syvemmälle ihmismielen syövereihin, tarttuen kuulijaansa niskavilloista progressiivisilla koukuilla, yllättävillä kappalerakenteilla sekä tarttuvilla huudatuksilla. Bändiä on tituleerattu epic thrash metalliksi ja oman tiensä kulkijaksi.

Lue koko julkaisu…

Sylosis: "Edge of the Earth".

  • Julkaistiin keskiviikkona 05.01.2011.
  • Kommentointi suljettu
  • Luettu 1152 kertaa
  • Bändit:

Julkaistaan 11.3.2011Piirros meditointiasennossa istuvasta miehestä, joka on pitkähiuksinen ja pääosin ilman vaatteita. Kuvaa hallitsee juuristo ja puusto. Yläosassa lukee valkoisella Sylosis ja alaosassa albumin nimi.

Englantilainen Sylosis (www.sylosis.com) uutisoi viime vuoden toukokuussa vaihtaneen vokalistiaan, kun bändi ja sen edellinen vokalisti tavalla tai toisella kasvoi toisistaan eroon. Miehistönvaihdoksen johdosta Sylosiksen maaliskuun 11. päivä ilmestyvällä "Edge of the Earth" -albumilla kuullaan ensimmäistä kertaa Josh Middletonia suunsoittajan roolissa. Hän osallistuu myös kitarointiin. Modernia thrash metallia soittava Sylosis julkaisee maaliskuussa albuminsa Nuclear Blast Recordsin avulla. Muutaman viikon pituista odotusta helpottamaan on laitettu uusi kappale "Empyreal" kuunneltavaksi bändin MySpace-sivuille. Tätä biisiä toistettiin jo aikaisemmin tällä viikolla Britannissa BBC Radio 1 -kanavalla.

Lue koko julkaisu…